Płytki angielskie

Najstarszym i najsłynniejszym centrum produkcji płytek ceramicznych jest holenderskie miasto Delf, w którym biało – niebieskie płytki produkowane były od XV wieku. Jednak to Wielka Brytania przyczyniła się do rozpowszechnienia płytek w całej Europie, gdyż w XIX wieku właśnie tam trafiły one do produkcji masowej, skąd rozprzestrzeniły się do europejskich kuchni, łazienek a nawet paryskiego metra, w którym po dziś dzień można podziwiać klasyczne, prostokątne płytki.

Epoka wiktoriańska była okresem, w którym architektura i sztuka użytkowa balansowały pomiędzy ozdobnością i przepychem poprzednich epok a erą szkła i stali, która właśnie nadchodziła. Obydwa te trendy przejawiały się także w płytkach, które coraz częściej dekorowały brytyjskie domy. Z jednej strony mamy więc podłogi wiktoriańskie o wspaniałych, geometrycznych wzorach.Tworzone z nieszkliwionych płytek ceramicznych o różnych kolorach i kształtach były układane zarówno w domach arystokracji czy mieszczaństwa jak i w budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej.

Ich duża trwałość sprawiła, że do tej pory można je podziwiać w domach i fabrykach z tamtej epoki. Nie bez powodu obowiązkowym elementem łazienki w angielskim stylu jest podłoga ułożona z białych oktagonalnych płytek z czarnymi intarsjami.Z drugiej strony romantyczne tęsknoty za bogactwem i ornamentyką mienionych epok sprawiły, że płytki układane na ścianach były bardzo bogato dekorowane motywami roślin i kwiatów zainspirowanymi przyrodą brytyjskiej wsi czy  wiosną w ogrodzie botanicznym Kew Gardens.

Zupełnie nowy styl we wzornictwie płytek tamtej epoki wprowadził jeden z najsłynniejszych wiktoriańskich artystów William De Morgan. Sięgając do wzorów średniowiecznych i perskich stworzył niesamowitą kolekcję płytek pełną oryginalnych motywów roślinnych, egzotycznych ptaków a nawet smoków i ryb. Oskarżany kiedyś o brak subtelności styl wiktoriański powraca do łask. Projektanci i architekci dostrzegają jego niepowtarzalny klimat, coraz częściej w tamtym okresie poszukują inspiracji a nawet ściągają gotowe wzory.

Brytyjczycy to naród kochający tradycje, dlatego do tej pory produkują wzory płytek, które powstały 150 lat temu. Równie chętnie poszukują inspiracji we współczesnych trendach we wzornictwie, w sztuce dalekiego wschodu czy historycznych regionach Europy. Dzięki temu mają jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodnych ofert ceramicznych płytek podłogowych i ściennych. Przedstawicielem płytek w stylu angielskim jest firma Original Style, którą mamy w ofercie.

Aby zobaczyć całą kolekcję płytek ceramicznych na podłogę – kliknij tutaj i na ścianę – kliknij tutaj,